Chrzest św.: - II i IV niedziela miesiąca godz. 12.30, katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych w piątki przed chrztem - godz. 18.45
Sakrament Pokuty: - w tygodniu - podczas każdej Mszy św., - w niedziele przed Mszą św., - w I piątki miesiąca godz. 17.00
Sakrament Chorych: - I piątki i I soboty każdego miesiąca
Katechezy przygotowujące dorosłych do bierzmowania: 10 katechez w auli - zawsze w poniedziałek, godz. 20.00,
od 13.01.2020 - sakrament 18.03.2020
od 20.04.2020 - sakrament 22.06.2020
od 07.09.2020 - sakrament 18.11.2020
Bierzmowanie dorosłych: 18.03.2020, 22.06.2020, 18.11.2020 godz.18.00
Katechezy przygotowujace do zawarcia sakramentu malżeństwa: Katechezy odbywają się codziennie przez dwa tygodnie w auli o godz. 20.00
od 14.01.2020 do 24.01.2020
od 21.04.2020 do 01.05.2020
od 08.09.2020 do 18.09.2020
Katechezy przygotowujące młodzież do bierzmowania: grupy prowadzone wg. ustalonego planu
DOKUMENTY:
CHRZEST akt urodzenia dziecka - świadectwo ślubu kościelnego rodziców - zaświadczenie z parafii zamieszkania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego - dane chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania) - rodzice zgłaszają się do swojej parafii
Chrzestni: Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto: - jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo rodziców, opiekunów prawnych- ukończył 16 lat - jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić - jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej. - nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Rzeczy potrzebne do chrztu: - świeca - biała szatka.
Czas zgłoszenia: Zwykle najpóźniej na 3 tygodnie przed chrztem. Koniecznie jednak skontaktuj się z kancelarią parafialną i dopytaj o szczegóły.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA Jest to sakrament w którym Chrystus konsekruje narzeczonych na szafarzy wzajemnej miłości i czyni ich współpracownikami Boga w wielkim dziele przekazywania życia. Najważniejsze informacje dla narzeczonych:
Przygotowanie do spisania protokołu przedślubnego: Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zgłaszają się do Kancelarii Parafialnej (narzeczonej lub narzeczonego) około 3 miesiące przed planowanym ślubem przynosząc następujące dokumenty: (Jeśli oboje są z poza parafii wymagana jest zgoda przynajmniej jednego z proboszczów narzeczonej lub narzeczonego.) - Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające, że między narzeczonymi nie zachodzą przeszkody prawne do zawarcia kontraktu cywilnego (zaświadczenie jest ważne trzy miesiące). - Świadectwo chrztu (Inaczej metryka chrztu. Świadectwo znajduje się w parafii, w której katolik został ochrzczony. JEST WAŻNE 3 MIESIĄCE). - Świadectwo bierzmowania (zazwyczaj jest wpisane na świadectwie chrztu, ale jeśli nie ma tam adnotacji, to trzeba je uzyskać w parafii, której narzeczona/ny przyjął ten sakrament). - Świadectwo katechizacji w zakresie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. - Zaświadczenie ukończenia katechezy przedmałżeńskiej. - Dowody osobiste w celu stwierdzenia tożsamości. - Jeśli któraś ze stron nie ukończyła 18-stu lat życia, zgłasza się w Kncelarii Parafialnej z rodzicami, aby wyrazili na piśmie zgodę zawarcia małżeństwa.
Po spisaniu protokołu, narzeczeni otrzymują: - Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi (jeśli jedna ze stron jest z innej parafii). - Kartki do spowiedzi. Przystępując do spowiedzi, proszę się przedstawić księdzu mówiąc: Jest to moja pierwsza (druga) spowiedź przedślubna, wyznać grzechy i po spowiedzi podać księdzu dyskretnie kartkę).
Po spisaniu protokołu przedślubnego a przed zawarciem małżeństwa narzeczeni powinni: - Uczestniczyć w naukach przedślubnych w Poradni Rodzinnej (o ile jeszcze nie uczestniczyli). - Przystąpić do sakramentu pokuty (przynajmniej dwa razy od dnia zapowiedzi, a koniecznie przed ślubem). Sakrament Małżeństwa mogą zawrzeć osoby ochrzczone, pełnoletnie, narzeczony - lat 18, narzeczona lat - 18, wolne od przeszkód małżeńskich, kontrakt cywilny nie utożsamia się ze ślubem kościelnym - Sakramentem i dlatego wierzącym nie daje prawa do życia sakramentalnego.
Świadkami Sakramentu Małżeństwa mogą być: - praktykujący katolicy, którzy ukończyli 18 rok życia.